Dodaj ogłoszenie
Zakopane i jego muzealne skarby

Zakopane i jego muzealne skarby


Stolica Podhala znana jest nam doskonale. Zakopane to raj dla miłośników góralskiej sztuki i muzyki. To również miejscowość, z której można urządzać wspaniałe wycieczki w Tatry. Turystyka rozwija się tu od lat, zatem każdy może tu znaleźć noclegi bez problemów i cieszyć się możliwością wypoczynku w tak wspaniałej miejscowości. Ci, którzy chcą w czasie pobytu w Zakopanem poznać lepiej jego dzieje i kulturę, z pewnością docenią sobie działające na jego terenie placówki muzealne. Można w nich zapoznać się z codziennym życiem górali i ich kulturą, można też poszerzyć swą wiedzę na temat tatrzańskiej przyrody. Które muzea zasługują na szczególną uwagę?
 

Muzeum Tatrzańskie


Najważniejszą placówką jest bez wątpienia Muzeum Tatrzańskie. Mieści się ono w dużym gmachu z początków XX wieku, przy słynnych Krupówkach. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą zapoznać się z tatrzańską przyrodą oraz najpiękniejszymi skamielinami tego pasma górskiego. Zachwycić też może wystawa, której tematem jest kultura górali podhalańskich.

Tu każdy może zobaczyć, jak niegdyś prezentowały się wnętrza góralskich chat oraz zapoznać się z przedmiotami, z których każdego dnia korzystali mieszkańcy Podhala. Zaprezentowano tu również te zabytki, dzięki którym można odkryć najważniejsze dziedziny życia górali. Pasterstwo, łowiectwo oraz rolnictwo nie są jednak jedynymi tematami wystawy etnograficznej. Zachwycić może ciekawa kolekcja ludowych strojów oraz bogaty zbiór dawnych instrumentów muzycznych. Dodatkową atrakcją są obrazy namalowane na szkle, które niegdyś stanowiły ważną ozdobę w góralskich izbach.

W Muzeum Tatrzańskim można też zapoznać się z historią Zakopanego, przy czym tematem wyjątkowo ważnym jest tu rozwój turystyki na terenie miasta oraz pobliskich Tatr. Placówką, której w czasie wycieczki do Zakopanego nie można pominąć, jest znane doskonale Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Można się tu zapoznać z cechami tego stylu oraz z ciekawą kolekcją zakopiańskich mebli. Sama willa „Koliba”, jako pierwszy obiekt wzniesiony w stylu zakopiańskim, również zasługuje na uwagę.

Goszcząc w tak pięknym mieście, jakim jest Zakopane, koniecznie trzeba też zajrzeć na Kasprusie. Tu, w gronie pięknych willi wzniesionych z drewna w stylu zakopiańskim, czeka na turystów kolejna bardzo ważna placówka muzealna. To willa „Atma”, w której mieści się Muzeum Karola Szymanowskiego. Znany kompozytor często bywał w tej willi w okresie międzywojennym, a efektem jego częstych wizyt w Zakopanem stały się liczne kompozycje i utwory muzyczne zainspirowane muzyką górali podhalańskich. Dziś w zabytkowej willi można oglądać pamiątki związane z kompozytorem oraz jego zrekonstruowaną pracownię. Muzea, którymi może się pochwalić Zakopane, to placówki wyjątkowe. Przyciągają one nie tylko interesującą tematyką, ale i licznymi eksponatami. W każdej z tych placówek turyści mogą poszerzyć swą wiedzę na temat Tatr, Podhala oraz ich historii i kultury.
Reklama
Zareklamuj się